11 Eylül 2009 Cuma

Windows Mobile 6.5 Beta da başlıca yenilikler

Microsoft bu hafta başında çıkarttığı yeni mobil işletim sisteminin beta sürümü ile kullanıcıların beğenisini kazandı.Windows Mobile 6.5 beta, özünde Windows PC işletim sistemine benzese de çok daha şık bir arabirime sahip.

Yeni dokunmatik ekranlı cihazların artması ile yeni versiyon, dokunmaya daha elverişli bir kullanıcı arabirimi kazanıyor. Stylus (veya kurşunkalem, tırnak ucu) konusunda ısrardan vazgeçen Microsoft, daha az profesyonel, daha rahat ve keyifli (aslında iPhone geleneğine yaklaşan) bir ekran tasarlamış.Yukarıdan aşağı açılan menülerin daha az görüldüğü yeni versiyonda amaç, görsel öğelerle daha anlaşılır ve daha hızlı erişilebilir bir arayüz.

Windows Mobile 6.5 ile ilgili belki de en dikkat çeken özellik, web tarayıcısının Adobe Flash (ve Flash videoları) desteklemesi. Bu özellik, mobil cihazlar pazarını oldukça hareketlendirebilir. İncelemeler bu özelliğin yavaş olduğu görüşünde birleşse de gelecekte (belki de resmi versiyondan önce) düzeltilme ihtimali yüksek.

WinMo 6.5, MyPhone adında yeni ve ücretsiz bir servise de sahip. Windows Mobile cihazınızdaki verileri önce yedekliyor, sonra da bilgisayarınızla eşitliyor. (adının ücretsiz servis olduğuna bakılırsa yakında başımıza dert açabilecek bir özellik)
Windows Mobile in bir parçası olan IE Mobile 6, ekrandaki zoom özelliği ile dikkati çekiyor. Özellikle küçük ekranlı cihazda ekranın bir bölümünü daha büyük şekilde görüntülemek için tasarlanmış.

Telefon rehberi, yumuşak kayma özelliği, gelen arama yönetimi gibi diğer yenilikler pek heyecan verici değil.

Diğer tarafta 6.5 beta ile ilgili şikayetlerden biri, multitouch özelliğinin desteklenmemesi. Bunun sebebi ise; her ne kadar yukarıda Stylus kalemlerden uzaklaşıldığını söylemiş olsak da, işletim sisteminin yine basınca duyarlı sistem üzerine inşa edilmiş olması. Yani Microsoft henüz touch-screen teknolojisine tamamen geçmiş değil.

Üreticiler Windows Mobile 6.5 yüklü telefonları ancak yıl sonu itibarı ile piyasaya sürebilecekler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder